Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 26 augusti 2013 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

842 7073  Akvarell Egron Lundgren tillskriven, Mor med barn, Ur bibliotek Ragnar Aschbergs samling, Utsälld 'Barnets Värld' 1954

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 18:06)

842 7072  Akvarell på tyg Ferdinand du Puigaudeau, Sommarlandskap med byggnader, 1889, motivets mått: 8, 5 x 23

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 18:04)

842 7025  Banketter 1 par, Empire

S�ldes f�r 26.500 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 19:13)

842 7053  Blandteknik Gaston Louis Roux, 1933, modell, 19 x 26

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 20:57)

842 7052  Blandteknik Lennart Rodhe (1916-2005), 'Drakens öga', motivets mått: 26 x 17

S�ldes f�r 22.000 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 21:05)

842 7010  Blyerts Jan van Goyen, monogramsign 1653, kustbild med figurer, motivets mått: 11 x 19, 5

S�ldes f�r 38.000 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 21:07)

842 7037  Bordslampor 1 par, Kina, Fd Vaser

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 18:57)

842 7013  Bordsur 1800-tal, Planchon, Paris, längd: 32 cm, höjd: 31 cm, Marmor / brons / mässing

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 20:44)

842 9152  Bricka Löfman, sterling silver, längd: 48 cm ca 1115 gr

S�ldes f�r 7.600 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 19:29)

842 7036  Cigarettburk Silver, Cyrén, höjd: 9 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 18:32)

842 7067  Damarmbandsur Tissot, 18 k, graverad

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 18:54)

842 7023  Elgitarr Gibson Les Paul deluxe, USA, 1980, Serienummer 80500522 Stallmick utbytt + hardcase

S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 18:51)

842 7032  Fällbord Allrot, Lorentz Lundelius, Köping & Kungsör, längd: 88 cm, djup: 88 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 19:41)

842 7012  Glasservis Kosta Junior, 78 del

S�ldes f�r 17.000 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 20:33)

842 7028  Gouache Lars Norrman (1915-1979), Pojke i båt, 36 x 53

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 18:05)

842 7064  Ikon Ryssland, ritza, 20x16

S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 19:33)

842 7011  Kaffeservis 3 delar, Silver, Råström, Empirestil, 1951 ca 1, 4 kg

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 20:27)

842 9154  Kruka Flora Danica, Kunglig Dansk Royal Copenhagen, höjd: 13 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 19:34)

842 7038  Litografi Salvador Dalí (1904-1989), EA (konstnärens exemplar), 59x80

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 18:03)

842 7068  Ljusstakar 1 par, silver (800), Holland, bruttovikt 450 g

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 19:05)

842 7046  Mat- /teservis 37 del, Stig Lindberg (1916-1982), Berså, Gustavsberg 1960-1974, stiliserade gröna blad på vit botten

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 19:17)

842 7005  Matta orientalisk, Kazak, Bordjalo, antik

S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 18:49)

842 7003  Matta orientalisk, Silke-Ghom, old

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 18:37)

842 7018  Oljemålning 1700-/1800-tal, Amorin, 28x25

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 19:09)

842 7024  Oljemålning 1800-tal, Modell, osignerad, 160x125

S�ldes f�r 24.000 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 18:39)

842 7050  Oljemålning 1881, Stockholm från Huvudsta, 63x95

S�ldes f�r 15.500 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 20:38)

842 7008  Oljemålning Lotte Laserstein (1898-1993), Signerad ej daterad, pojke sittandes vid gärdesgård, 60x72

S�ldes f�r 23.500 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 18:54)

842 7045  Oljemålning Monogramssignerad FCV, Stilleben, motivets mått: 50x70

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 18:13)

842 7042  Oljemålning Ragnar Person (1905-1993), ramens innermått: 18x23

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 18:08)

842 7065  Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), 1968, 49x60

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 18:27)

842 7001  Oljemålning Velu Viswanadhan (f. 1940), Komposition, signerad duk, 149x149

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 18:38)

842 7049  Oljemålning Wilhelm von Gegerfelt, Kanalmotiv, etiketterad och signerad av dödsboet, 48 x 40

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 19:52)

842 7016  Pottskåp Sengustavianskt, längd: 50 cm, djup: 33 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 18:25)

842 7015  Skål Gustavsbergs Studio, Berndt Friberg (1899-1981), längd: 24 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 18:09)

842 9151  Skål Sterling silver, Borgila, höjd: 11 cm, 430gr

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 19:28)

842 7035  Skrin Silver, Finland, längd: 18 cm, höjd: 10 cm, 620 g

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 18:29)

842 7057  Skrin silver, längd: 17 cm, höjd: 7 cm, 440 g

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 19:39)

842 7056  Spegel silver, längd: 31 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 19:38)

842 7019  Speldosa Brons, 1900 talets början, "Singing bird" (saknar nyckel), längd: 9 cm, 5

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 18:03)

842 9155  Ströare + 2 Skedar, silver, England, London, 1903, längd: 14-19 cm, 5

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 19:32)

842 7033  Taburett Gustaviansk, Stockholms sigill

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 20:31)

842 7071  Teservis 4 delar, silver, Holland, 670g

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 18:57)

842 7020  Uppläggningsfat  Hans Hedberg (1917-2007), signerat, längd: 66 cm

S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 18:34)

842 9167  Väckarur Jaeger Le Coultre

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 19:02)

842 3204  Vas Edvin Öhrström (1906-1994), Ariel Gallery 10-88, Orrefors, Flickan och duvan, höjd: 19 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 maj 2014 09:16)

842 7048  Vas Vicke Lindstrand (1904-1983), 'Pärlfiskaren', Orrefors, Signerad Ofl, 1343, 34 E, S, höjd: 28 cm

S�ldes f�r 15.500 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 19:35)

842 7029  Vitrinskåp 1700-tal, kompletterat, längd: 134 cm, djup: 42 cm, höjd: 205 cm

S�ldes f�r 30.000 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 18:11)