842 7073 Akvarell Egron Lundgren tillskriven, Mor med barn, Ur bibliotek Ragnar Aschbergs samling, Utsälld 'Barnets Värld' 1954
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 18:06)
842 7072 Akvarell på tyg Ferdinand du Puigaudeau, Sommarlandskap med byggnader, 1889, motivets mått: 8, 5 x 23
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 18:04)
842 7025 Banketter 1 par, Empire
S�ldes f�r 26.500 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 19:13)
842 7053 Blandteknik Gaston Louis Roux, 1933, modell, 19 x 26
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 20:57)
842 7052 Blandteknik Lennart Rodhe (1916-2005), 'Drakens öga', motivets mått: 26 x 17
S�ldes f�r 22.000 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 21:05)
842 7010 Blyerts Jan van Goyen, monogramsign 1653, kustbild med figurer, motivets mått: 11 x 19, 5
S�ldes f�r 38.000 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 21:07)
842 7037 Bordslampor 1 par, Kina, Fd Vaser
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 18:57)
842 7013 Bordsur 1800-tal, Planchon, Paris, längd: 32 cm, höjd: 31 cm, Marmor / brons / mässing
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 20:44)
842 9152 Bricka Löfman, sterling silver, längd: 48 cm ca 1115 gr
S�ldes f�r 7.600 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 19:29)
842 7036 Cigarettburk Silver, Cyrén, höjd: 9 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 18:32)
842 7067 Damarmbandsur Tissot, 18 k, graverad
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 18:54)
842 7023 Elgitarr Gibson Les Paul deluxe, USA, 1980, Serienummer 80500522 Stallmick utbytt + hardcase
S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 18:51)
842 7032 Fällbord Allrot, Lorentz Lundelius, Köping & Kungsör, längd: 88 cm, djup: 88 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 19:41)
842 7012 Glasservis Kosta Junior, 78 del
S�ldes f�r 17.000 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 20:33)
842 7028 Gouache Lars Norrman (1915-1979), Pojke i båt, 36 x 53
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 18:05)
842 7064 Ikon Ryssland, ritza, 20x16
S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 19:33)
842 7011 Kaffeservis 3 delar, Silver, Råström, Empirestil, 1951 ca 1, 4 kg
S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 20:27)
842 9154 Kruka Flora Danica, Kunglig Dansk Royal Copenhagen, höjd: 13 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 19:34)
842 7038 Litografi Salvador Dalí (1904-1989), EA (konstnärens exemplar), 59x80
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 18:03)
842 7068 Ljusstakar 1 par, silver (800), Holland, bruttovikt 450 g
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 19:05)
842 7046 Mat- /teservis 37 del, Stig Lindberg (1916-1982), Berså, Gustavsberg 1960-1974, stiliserade gröna blad på vit botten
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 19:17)
842 7005 Matta orientalisk, Kazak, Bordjalo, antik
S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 18:49)
842 7003 Matta orientalisk, Silke-Ghom, old
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 18:37)
842 7018 Oljemålning 1700-/1800-tal, Amorin, 28x25
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 19:09)
842 7024 Oljemålning 1800-tal, Modell, osignerad, 160x125
S�ldes f�r 24.000 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 18:39)
842 7050 Oljemålning 1881, Stockholm från Huvudsta, 63x95
S�ldes f�r 15.500 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 20:38)
842 7008 Oljemålning Lotte Laserstein (1898-1993), Signerad ej daterad, pojke sittandes vid gärdesgård, 60x72
S�ldes f�r 23.500 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 18:54)
842 7045 Oljemålning Monogramssignerad FCV, Stilleben, motivets mått: 50x70
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 18:13)
842 7042 Oljemålning Ragnar Person (1905-1993), ramens innermått: 18x23
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 18:08)
842 7065 Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), 1968, 49x60
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 18:27)
842 7001 Oljemålning Velu Viswanadhan (f. 1940), Komposition, signerad duk, 149x149
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 18:38)
842 7049 Oljemålning Wilhelm von Gegerfelt, Kanalmotiv, etiketterad och signerad av dödsboet, 48 x 40
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 19:52)
842 7016 Pottskåp Sengustavianskt, längd: 50 cm, djup: 33 cm, höjd: 76 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 18:25)
842 7015 Skål Gustavsbergs Studio, Berndt Friberg (1899-1981), längd: 24 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 18:09)
842 9151 Skål Sterling silver, Borgila, höjd: 11 cm, 430gr
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 19:28)
842 7035 Skrin Silver, Finland, längd: 18 cm, höjd: 10 cm, 620 g
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 18:29)
842 7057 Skrin silver, längd: 17 cm, höjd: 7 cm, 440 g
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 19:39)
842 7056 Spegel silver, längd: 31 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 19:38)
842 7019 Speldosa Brons, 1900 talets början, "Singing bird" (saknar nyckel), längd: 9 cm, 5
S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 18:03)
842 9155 Ströare + 2 Skedar, silver, England, London, 1903, längd: 14-19 cm, 5
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 19:32)
842 7033 Taburett Gustaviansk, Stockholms sigill
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 20:31)
842 7071 Teservis 4 delar, silver, Holland, 670g
S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 18:57)
842 7020 Uppläggningsfat Hans Hedberg (1917-2007), signerat, längd: 66 cm
S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 18:34)
842 9167 Väckarur Jaeger Le Coultre
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 19:02)
842 3204 Vas Edvin Öhrström (1906-1994), Ariel Gallery 10-88, Orrefors, Flickan och duvan, höjd: 19 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 maj 2014 09:16)
842 7048 Vas Vicke Lindstrand (1904-1983), 'Pärlfiskaren', Orrefors, Signerad Ofl, 1343, 34 E, S, höjd: 28 cm
S�ldes f�r 15.500 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 19:35)
842 7029 Vitrinskåp 1700-tal, kompletterat, längd: 134 cm, djup: 42 cm, höjd: 205 cm
S�ldes f�r 30.000 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2013 18:11)